Araç Sağlayıcı: Investing.com

JPMorgan Chase & Co.’ya göre ABD’nin Bitcoin Borsa yatırım fonuna (ETF) onayı konusu kısa vadede dijital paranın fiyatı üzerinde baskı oluşturabilir.

Kurum bunun nedeni olarak böyle bir araçtan gelecek rekabetin, dünyanın en büyük kripto para fonu Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkışı tetikleyebilecek olması olasılığına işaret etti. ETF’in Grayscale’in etkin özelliğini azaltarak çıkışlara ve priminin net varlık değerine oranında düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.

Nikolaos Panigirtzoglou’nun liderliğindeki JPMorgan stratejistlerine göre bu da Bitcoin’in fiyatında düşüşe neden olabilir.

Stratejistlerin Cuma günkü notunda, GBTC’den çıkış dalgalarının ve primindeki bir çöküşün Bitcoin için kısa vadeli negatif sonuçları olabileceğinin altı çizildi.

 

Bazı yorumcular ABD’de Bitcoin ETF’sinin onaylanması konusunu büyük ölçüde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) yaşanan lider değişikliğine bağlı görüyorlar.

VanEck Associates Corp. Bitcoin’e dayalı bir ETF için yakın zamanda SEC’e başvuru yapmıştı.

JPMorgan stratejistleri Bitcoin ETF’sinin kripto paralar için uzun vadede pozitif bir gelişme olacağını düşünüyorlar.

En popüler kripto para Bitcoin’in fiyatı 8 Ocak’ta 42 bin dolara yaklaşmasının 31 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

RIA’lar ve Cryptocurrency: Kullanılmayan Bir Gelir ve NPS Fırsatı

2020, Bitcoin ve kripto para birimi varlık sınıfı için değişen bir paradigma yılıydı. 

12 yıllık tarihinin çoğunda öncelikle perakende odaklı bir fenomen olduktan sonra, 2020, bitcoin (BTC) ‘nin makro yatırımcı simgeleri, geleneksel kurumsal yatırımcılar ve hatta kurumsal bilançoların kutsal saflarına tek seferde girdiğini gördü. 

Bazı danışmanların bir zamanlar (ve belki de hala) gece uçuşu olarak gördüğü bir varlık sınıfı için, izlemeye inanılmaz bir geçiş oldu. Şüpheciler şimdi, üst düzey destekçilerin büyüyen listelerini ve yükselen bir dijital altın olarak bitcoin hakkında artan fikir birliğini ve parasal enflasyona karşı önlemi hesaba katmalıdır. JP Morgan kısa süre önce anlatıyı destekleyen verilerin bir kısmının altını çizdi – geleneksel parasal enflasyon korumasından daha hızlı borsada işlem gören ürünlere BTC girişi.

Bitcoin Trust ve Gold ETF holdinglerinde kümülatif akışlar
 

Bitcoin’in şu anki savunucuları arasında, hepsi sesli olarak yükselişe geçen ve Bitcoin’deki pozisyonları açıklayan efsanevi makro yatırımcılar Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller ve Bill Miller yer alıyor. Kurumsal pazarda, sigorta devi Mass Mutual, 100 milyar dolarlık bir BTC alımıyla uzun sürdü, ardından Guggenheim’ın  Bitcoin için gözünü sulandıran 400.000 dolarlık uzun vadeli fiyat hedefi izledi  .

Ve sonra kamu şirketi kurumsal hazine ayırıcılarına vardır: Microstrategy  satın  (yazma anda + milyar $ 2) üzerinde 70,000 Bitcoin ve fintech sevgilim Square 4700 BTC satın (150 $ + milyon) takip etti.

 

Bu gelişmelerin, bitcoin’in hem hisse senetleri hem de altın üzerindeki uzun vadeli performansını sürdürmesine yardımcı olması şaşırtıcı değil:

Bitcoin ve Geleneksel Varlıklar ROI
 

Mali danışmanlar ne olacak?

Bu makro, kurumsal ve kurumsal satın almalar, bitcoin’in yatırım yapılabilir bir varlık olarak burada kalacağına işaret ederken, danışmanlar için en ilginç veriler müşterilerin kendilerinden olabilir.

 Finansal danışmanların kripto varlıklara yönelik tutumlarına ilişkin 2020 Bitwise  araştırması , finansal danışmanların% 76’sının müşterilerden sorular aldığını bildirdi ve% 72’sinin müşterilerin danışmanlık ilişkisi dışında kendi başlarına kripto para birimine yatırım yapabileceklerini düşündüklerini ortaya koydu. Bunlar, müşterilerinin portföylerinin bir kısmını kripto para birimine tahsis etmeyi planlayan danışmanların yüzdesinden önemli ölçüde daha yüksekti, ki bu% 13’tü (bir önceki yıla göre% 6 idi). 

Paket servisi net ve bazıları için rahatsız edici: müşteriler zaten kripto para birimine yatırım yapıyor ve bunu danışman ilişkileri dışında yapıyorlar. 

Perde arkasında gerçekleşen kripto para yatırımları hem danışmanlar hem de müşteriler için sorunlar yaratır. Müşteriler, danışmanlara finansal yaşamlarının merkezinde yer almaları ve tüm portföylerini nasıl yönetecekleri konusunda yön vermeleri konusunda güvenirler. Varlıklar tam resmin dışında bırakıldığında, hem ilişkiye olan güven hem de danışmanın kapsamlı finansal yönetim sağlama yeteneği aşınır. 

 

Müşterinin daha kötü durumda olmasının dışında, kripto para varlıklarını görmezden gelen danışmanlar için açık ekonomik dezavantajlar da var. Bugün, özellikle milenyum ve daha yüksek net değer demografisindeki birçok müşteri, önemli miktarlarda kripto para birimine sahiptir. Bu varlıklar perakende değişim platformlarında veya kendi kendine saklama cüzdanlarında tutulduğundan, yönetim altındaki danışman varlıklarının (AUM) bir parçası olarak tutulmazlar ve bu nedenle danışman ücretleri oluşturmazlar. 

Daha da önemlisi, bu kripto para varlıkları bir boşlukta yaratılmaz – normal olarak emtialar, alternatifler ve hatta hisse senetleri dahil olmak üzere diğer varlık kategorilerine tahsis edilecek sermaye kullanılarak satın alınır ve bunların tümü normalde danışman AUM’da yakalanır. 

Danışmanlar için masada kalan gelir.

Danışmanlar kripto para birimiyle nasıl başa çıkabilir?

Neyse ki, danışmanların kripto para birimi açığını kapatmak ve varlık sınıfını uygulamalarına dahil etmeye başlamak için atabilecekleri bazı kolay adımlar var. 

Birincisi, varlık sınıfı hakkında eğitim almaktır.  Danışmanların ve finansal planlamacıların kripto para biriminde hız kazanmalarına izin verirken, aynı zamanda her yıl gerekli olan CFP Kurulu devam eden eğitim kredilerine de sayan yeni  sertifika programları ortaya çıktı. Daha az resmi bir eğitim için, danışmanlar  konuyla ilgili sınıfının en iyisi kaynakları da inceleyebilir  , bu da müşterilerle konuşmaların çerçevelenmesine yardımcı olur.

 

İkinci kritik adım, müşterilerin mevcut kripto para varlıklarını izlemeye başlamaktır. Finansal tabloların tamamından ayrı kalan müşteri kripto para birimi, hem danışmanlar hem de müşteriler için en kötü senaryoya neden olur.  Danışmanlar için özel olarak oluşturulan yeni portföy izleme araçlarıyla kripto para birimi borsalarını ve cüzdanlarını izlemek hiç olmadığı kadar kolay hale geldi  . Bitcoin veya kripto para birimine şüpheyle yaklaşan danışmanlar için bile, müşterilerin hangi varlıklara sahip olduklarını ve toplam net değerlerine nasıl uyduklarını bilmek kritik derecede önemlidir. 

Kripto para birimleri (nihayet) izlendiğinde, danışmanlar, temel ücret gelirini oluşturan hesapları AUM hesaplamalarına dahil etmeye başlayabilir ve varlıkları müşterilerin toplam mali durumuna dahil etmeye başlayabilir. 

Özet

Sevin ya da nefret edin, bir varlık sınıfı olarak bitcoin ve kripto para birimleri burada kalacak ve önümüzdeki yıllarda büyük olasılıkla önemli ölçüde büyüyecek. Finansal danışman ilişkilerinin kapsamı dışında kripto para birimlerine yatırım yapan müşterilerin mevcut ortamı, müşterilere veya güvendikleri danışmanlara paralarını yönetmeleri için hizmet etmemektedir.

Pazardaki herhangi bir yeni yenilikte veya büyük değişimde olduğu gibi, danışmanlar için kazanan oyun kitabı basittir: uyum sağlayın ve müşterilerinizin çıkarlarına hizmet etmeye devam edin. Aksi takdirde, danışanlar ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına daha uygun çözümlere yöneldikçe danışmanlar geride kalma riskiyle karşı karşıyadır. 

 

yazar hakkında

Alex Treece Kurucu ve Başkanı  Zabo cryptocurrency hesapları için, bir finansal teknoloji ve veri toplama platformu. 

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yazarın görüş ve görüşleridir ve Nasdaq, Inc.’in görüşlerini yansıtmayabilir.